V sredo 18.9.2024 so se člani Dravinjskega poslovnega kluba v družbi članov Udruga multitasking menadžera – poslovni klub iz sosednje Hrvaške, udeležili otvoritve 56. MOS in na njem prvega konference Invest in Celje z naslovom: Upravljanje poslovnih con s pregledom dobrih praks v Sloveniji.
Med njimi so bile izpostavljeni poslovni coni v Ajdovščini in v Celju.
Skupni imenovalec obeh sta progresivna in v podjetniški razvoj usmerjena župana:
Tadej Beočanin – župan Občine Ajdovščina in Matija Kovač – župan Mestne občine Celje, ki sta na tem področju skupaj s predanini razvojnimi ekipami naredila velike razvojne korake.
Še posebej jih je navdušila bivša direktorica Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina Brigita Habjan Stolfa, ki je z udeleženci konference delila zgodbo razvoja Ajdovščine, ki je danes ene izmed najnaprednejših občin v Sloveniji.
Poudarila je, da se nič od tega, kar v Ajdovščini na področju spodbujanja razvoja občodujemo danes, ni zgodilo samo od sebe. Vse projekte so skrbno načrtovali in potem tudi predano realizirali.
V sklopu okrogle mize je Gorazd Orešek iz SPIRIT Slovenija, javna agencija predstavil platformo poslovnih con v Sloveniji, ki so jo razvili na SPIRITu v sklopu katere je mapiranih in predstavljenih 700+ poslovnih con v Sloveniji.
Na platformi pa so zaman iskali poslovni coni Konus in Tepanje v Občina Slovenske Konjice, ki pa ju na agenciji niso spregledali, ampak so pojasnili, da lastniki in upravljalci le-teh niso podali soglasja k njuni javni objavi. Osnovni namen objave poslovnih con je iskanje in privabljanje investitorjev ter promocija obstoječih podjetij v njih, zato je toliko bolj nerazumljivo zakaj Občina Slovenske Konjice tega interesa nima.
Na obisku proizvodne enote skupine Aquafil v Celju
Na povabilo člana Dravinjskega poslovnega kluba, Stanka KOLARJA, so si člani “Dravinjskega poslovnega kluba” v družbi članov “Udruga multitasking menadžera” – poslovni klub iz Hrvaške in “Kluba podjetnikov Zlatorog Celje” ogledali proizvodno enoto mednarodne skupine Aquafil v Celju.
Direktor AquafilSLO Celje, Stanko KOLAR, je z ekipo sodelavcev gostom predstavil proces proizvodnje Econyla – reciklažnega trajnostnega produkta, najlona, ki ga pridobivajo s postopkom depolimerizacije odpadnih najlonskih vlaken (tepihi, tehnični najlon in predvsem odpadne ribiške mreže). Logistika zbiranja in transporta v Slovenijo poteka po vseh kontinentih, odpadna najlonska vlakna se v prvi fazi predelujejo v proizvodni enoti v Ajdovščini, nadaljnja predelava in izdelava najlona Econyl pa poteka v Ljubljani. Reciklirana BCF Econyl najlonska vlakna za potrebe industrije tepihov evropskih in arabskih trgov poteka na lokaciji v Celju
Skupina Aquafil s podjetjem AquafilSLO velja za globalnega pionirja krožnega gospodarstva.
V proizvodni enoti za proizvodnjo BCF filamentov za industrijo tepihov v Celju skupina zaposlujejo preko 200 delavcev. Ekipa podjetja je gostom predstavila tehnološki proces proizvodnje najlona Econyl od odpadka do BCF Econyl najlonskega filamenta. Sledil je ogled proizvodnega procesa na lokaciji, kjer so si gostje lahko nazorno ogledali kako poteka zaključna faza predelave najlonskih filementov in kako je možno združiti inovativnost s trajnostnimi vidiki in pri tem biti uspešen na mednarodnih trgih.
Po ogledu proizvodnega procesa je nato med gostitelji in gosti potekala neformalna razprava o aktualnih izzivih, kot so pomanjkanje delovne sile, nestabilne cene energentov ter vpliv uvajanja novih tehnologij v sklopu prehoda v Industrijo 5.0.